SVÍDA POCHYBNÁ (CORNUS CONTROVERSA) - SEMENA SVÍDY - 20 KS

36,97 Kč
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Svída pochybná (Cornus controversa) je opadavý strom s jednoduchými střídavými listy, pocházející z východní Asie. V České republice je občas pěstován jako okrasná dřevina.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Semena svídy mají v sobě hlubokou dormanci, jejíž překonání vyžaduje určitou míru trpělivosti. Aby tato semena vyklíčila, musí být předem plně ošetřena. Pouhý výsev neošetřených semen bude mít za následek velmi nízkou úroveň klíčivosti.

Nejprve je nejlepší semena namočit na 24 hodin do vody.

Poté připravte volně drenážní substrát, do kterého budou semena vmíchána, může to být směs kompostu a ostrého písku v poměru 50/50 nebo perlit, vermikulit. Zvolený substrát musí být vlhký (ale ne mokrý), pokud z něj můžete rukou vymačkat vodu, je příliš mokrý a semena se mohou utopit a uhynout. Semena vmíchejte do substrátu a dbejte na to, aby byl objem materiálu dostatečný k tomu, aby byla semena oddělena.

Směs semen vložte do průhledného plastového sáčku (k tomuto účelu se velmi hodí sáčky do mrazničky, zejména sáčky se zipem, pokud je v těsnění ponechána malá mezera pro výměnu vzduchu). Pokud se nejedná o sáček se zipem, musí být volně zavázán. Pak na sáček napište datum, abyste věděli, kdy byla předběžná úprava zahájena.

Na začátku je třeba semena předupravit v teple a uchovávat je při teplotě 20 stupňů Celsia po dobu 16 týdnů. Během této doby dbejte na to, aby médium pro předúpravu v žádné fázi nevyschlo, jinak bude neklíčivé!

Poté semena potřebují chladné období, aby se přerušila poslední část dormance, čehož se snadno dosáhne umístěním sáčku do chladničky při teplotě (4 °C ) po dobu nejméně 7 týdnů. Je docela možné, že semena v sáčku při těchto teplotách vyklíčí, až budou připravena, pokud se tak stane, stačí je ze sáčku vyjmout a opatrně zasadit.

Po uplynutí doby předúpravy by měla být semena připravena k výsadbě. Malá množství lze vysévat do květináčů nebo výsevních misek naplněných kvalitním kompostem a pokrýt je tenkou vrstvou kompostu o hloubce maximálně 1 cm. Pro větší množství je nejjednodušší vysévat semena do dobře připraveného záhonu venku po skončení teplé a chladné předúpravy a počkat, až se objeví sazenice.

Bylo také zjištěno, že nejlepší výsledky při klíčení lze dosáhnout kolísáním teplot při předúpravě, a dosahuje se vynikajících výsledků, když jsou smíšená semena během zimy ponechána ve venkovní boudě pro chladnou fázi předúpravy a nechá se teplota přirozeně kolísat. U neproklíčených semen lze celý proces zahřívání a ochlazování znovu opakovat, aby mohlo vyklíčit více semen. Čerstvé semenáčky mohou klíčit až 5 let od původního data výsevu.

Nově vysetá semena nevystavujte vysokým teplotám (nad 25 °C). Sazenice udržujte dobře zavlažované a bez plevele. Růst v prvním roce se obvykle pohybuje mezi 5 a 20 cm v závislosti na době klíčení a pěstebních technikách a vyvíjející se sazenice jsou obvykle bezproblémové. Před vysazením na trvalé stanoviště je nechte 2 až 3 roky růst.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: