SVÍDA BÍLÁ (CORNUS ALBA) - SEMENA SVÍDY - 20 KS

33,60 Kč
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Svída bílá (Cornus alba) je opadavý keř se živě červenými letorosty a vstřícnými jednoduchými listy. Pochází z Asie, v České republice je běžně pěstována jako okrasná dřevina.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Semena svídy mají v sobě hlubokou dormanci, jejíž překonání vyžaduje určitou míru trpělivosti.
Nejdříve si připravte volně drenážní substrát, do kterého budou semena vmíchána, může to být směs kompostu a ostrého písku v poměru 50/50, nebo se osvědčil perlit, vermikulit nebo dokonce jen čistý ostrý písek. Zvolený substrát musí být vlhký (ale ne mokrý), pokud z něj můžete rukou vymačkat vodu, je příliš mokrý a semena se mohou utopit a uhynout. Semena vmíchejte do substrátu a dbejte na to, aby byl objem materiálu dostatečný k tomu, aby byla semena oddělena. Směs semen vložte do průhledného plastového sáčku (k tomuto účelu se velmi hodí sáčky do mrazničky, zejména sáčky se zipem, pokud je v těsnění ponechána malá mezera pro výměnu vzduchu). Pokud se nejedná o sáček se zipem, musí být volně zavázán. Pak na sáček napište datum, abyste věděli, kdy byla předběžná úprava zahájena.
Semena vyžadují chladné období, aby se přerušila dormance, která se v nich přirozeně nachází, čehož snadno dosáhnete umístěním připraveného sáčku se semeny a směsí kompostu do chladničky (4 stupně Celsia) na 12 až 14 týdnů. Je docela dobře možné, že semena v sáčku při těchto teplotách vyklíčí, až budou připravena, a pokud se tak stane, stačí je ze sáčku vyjmout a opatrně zasadit. Semena, která jsou připravena ke klíčení, budou baculatá a měkká. Semena po skončení předúpravy za studena lze zasít do dobře připraveného záhonu a počkat, až vyklíčí. Semena, která jsou připravena ke klíčení, budou baculatá a měkká, pokud tomu tak není, není předúprava ještě dokončena nebo byla neúčinná v důsledku nesprávné teploty nebo nesprávné vlhkosti média pro předúpravu.
Bylo také zjištěno, že nejlepší výsledky při klíčení lze dosáhnout kolísáním teplot předúpravy, abvynikajících výsledků se dosáhne, když jsou smíšená semena během zimy uchovával v chladné komoře v chladné fázi předúpravy a nechá jsem teplota přirozeně kolísat.
Nově vysetá semena nevystavujte vysokým teplotám (nad 25 °C), jinak může dojít k vyvolání sekundární dormance a semena nebudou klíčit, dokud nebudou znovu předupravena. Naklíčená semena lze vysazovat do květináčů nebo zásuvných misek do kvalitního kompostu. Sazenice udržujte dobře zalité a bez plevele. Růst v prvním roce se obvykle pohybuje mezi 10 a 20 cm a obvykle je bezproblémový. Než je vysadíte na trvalé stanoviště, nechte je 2 až 3 roky růst. Sazenice všech druhů svíd vytvářejí velmi hustou vláknitou kořenovou hmotu a snadno se přesazují.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: