PEPŘOVNÍK UCHOVITÝ - "ROOT BEER " (PIPER AURITUM) - SEMENA PEPŘOVNÍKU 0,05 G (CCA 200 KS)

179,20 Kč
Skladem (8 ks)
Možnosti doručení

Ohromující bylinný keř rozšířený v deštných pralesích Střední a Jižní Ameriky v nízkých až středních nadmořských výškách s tenkými větvemi a obrovskými, srdčitými, podlouhlými a intenzivně vonícími listy o průměru přes 30 cm. Krásná, snadno pěstovatelná okrasná rostlina pro chráněné stanoviště v tropech. Listy se hojně využívají k ochucování potravin obalováním, do čajů a nápojů.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tento pepřovník má velké a elegantní listy vejčitě srdčitého (uchovitého) tvaru dosahují délky až 60 cm, mají sametovou strukturu a jsou mírně aromatické. Květy má drobné, bílé nebo světle zelené a objevují se v paždí. Mohou kvést od poloviny léta do začátku podzimu.
Může se pěstovat na stinných místech zahrady a v květináčích. Jeho listy s peprnou a anýzovou chutí jsou ceněny v mexické kuchyni a v tradiční medicíně jako žaludeční a analgetický prostředek. Piper auritum může růst i na plném slunci, pokud je dostatečně zavlažován, ale dává přednost polostinnému nebo stinnému stanovišti. Jedná se o tropické rostliny, které neodolávají teplotám pod -9 ºC. Dává přednost dobře propustné půdě, která obsahuje dostatek organických látek.

V USA byla tato rostlina dlouhou dobu používána při výrobě Root Beeru. Ve Spojených státech však FDA v 60. letech 20. století zakázal její komerční využití jako ochucovadla kořenového piva, protože obsahuje silici safrol, která je u zvířat známá jako karcinogenní. S ohledem na tuto skutečnost ji možná budete chtít pěstovat pro vůni na zahradě, nikoli pro kulinářské účely. Některé zdroje ji považují za jedovatou, jiné informace s tím nesouhlasí.

Hlavní listy jsou mrazuvzdorné až do 0 °C, ale v chladnějších oblastech odumírají a znovu vyrůstají z kořenů. Kořenový systém je pravděpodobně mrazuvzdorný do -9 až -6 °C.

Snažte se, aby pH půdy bylo 5,6 až 6,5. Nejlepší je písčitá nebo lehká jílovitá půda, která dobře odvádí vodu, ale drží vlhkost. Kořenovník miluje vodu, ale nechce, aby jeho kořeny ležely v kalužích.

Mladé, jemné listy a výhonky mají nejsilnější chuť, ale pokud použijete listy k obalování pokrmů při vaření, velké listy dodají jídlu dostatek chuti.

Semena nasypte na povrch substrátu a lehce je přitlačte. Nezakrývejte je, protože semena potřebují ke klíčení světlo.

Dbejte na to, aby byla půda stále vlhká a nevysychala. Pro začátek použijte mlhový postřikovač a poté lehkou zálivku, když uvidíte, že se objevují semenáčky.


 

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: