OSTROLISTEC KOPINATÝ (CUNNINGHAMA LANCEOLATA) - SEMENA OSTROLISTCE - 10 KS

33,60 Kč
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Velmi velký, rychle rostoucí a neobvykle vypadající jehličnan původně pocházející z Číny, Vietnamu, Laosu a snad i Kambodže, ale nyní hojně pěstovaný jako okrasná dřevina v Japonsku, Číně a jinde. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Svými poměrně dlouhými, srpovitými, jehlicovitými, zelenými nebo namodralými listy na hadovitých nebo převislých větvích připomíná araukárii, i když je ve skutečnosti primitivním členem čeledi Taxodiaceae nebo Cupressaceae a je tak příbuzný stromům, jako je sekvojovec obrovský nebo cypřišek lysý. Jeho trvanlivé a aromatické dřevo se hojně využívá ve stavebnictví, zejména v Číně. Při pěstování se hodí pro mírné podnebí v 7. až 9. zóně USDA. V zóně 6 je považován za okrajový.

Semena ostrolistce se poměrně snadno klíčí a pěstují. Dormance uvnitř semen je krátká a snadno se přeruší. Toho se dosáhne krátkou dobou studené stratifikace v chladničce. Semena nejprve namočíte na 24 hodin do vody.

Poté vodu zcela vypusťte a semena vložte do zipového sáčku do mrazničky. Je důležité, aby během této doby semena nevyschla nebo nebyla podmáčená, jinak bude předúprava neúčinná. Přibližně po 30 dnech za těchto podmínek jsou semena připravena k výsevu.

Obecně platí, že mnoho semen nevyklíčí, pokud nejsou takto ošetřena, pouhým výsevem neošetřených semen do kompostu při pokojové teplotě se dormance neprolomí a klíčení bude zklamáním.

Vybranou nádobu naplňte kvalitním kompostem pro všeobecné pěstování v květináčích. Vhodnými nádobami mohou být květináče, zásobníky na semena nebo zásuvné misky, případně i improvizované nádoby s drenážními otvory. Kompost jemně utužte a semena zasejte na povrch. Pokud vyséváte do zásuvných misek, vysejete 2 nebo 3 semena do každé buňky. Semena zasypte několika milimetry vermikulitu, případně jemnou vrstvou prosátého kompostu.

Poté je mírně zalijte a udržujte při pokojové teplotě. Klíčení začne po několika týdnech od výsevu. Sazenice jsou poměrně robustní a bezproblémové a v prvním vegetačním období obvykle dorůstají výšky 2 až 4 cm v závislosti na datu výsevu a způsobu pěstování.

Vyvíjejícím se sazenicím by mělo vyhovovat plné slunce, udržujte je dobře zavlažované a bez konkurenčních plevelů. Růst je v prvním roce skromný, možná 5 až 10 cm vysoký, ale ve druhém a dalších letech se zrychluje. Vyvíjející se mladé stromky by se měly podle potřeby přesazovat - nejlépe v období vegetačního klidu. Snad po třech nebo čtyřech letech jsou připraveny k výsadbě na trvalé místo.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: