Merlík chilský - Quinoa, červená (Chenopodium Quinoa) semena - cca 20 ks

23,52 Kč
Momentálně nedostupné
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

Rostlina odolávající větru dešti, vysokohorská obilovina původem z And těšící se rostoucí oblibě i mimo Jižní Ameriku. Chutnější a nutričně výrazně bohatší než pšenice a i díky tomu je vyhledávaná vegetariány a vegany; neobsahuje lepek. Lze ji pěstovat prakticky v jakékoli půdě. Dorůstá 1 až 2 metrů, podobá se naší lebedě, ale dekorativnější.
Balení obsahuje 0,1 gramu semen, tj. cca 20 - 30 semen.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Výsev

Zralá semena začínají klíčit za již několik hodin po navlhčení, takže je stačí pouze zasít pár milimetrů pod povrch běžného substrátu, umístit na chladnější místo s dostatkem světla a dostatečně zalévat, nikoli však příliš. Semena si podrží svou klíčivost po dobu až 3 let, takže jim stačí pouze nabídnout správné podmínky a rostlinky vyraší během několika týdnů. 

Pěstování

Quinou pěstujeme v teplotách 28°C až -5°C. Protože v našich podmínkách není rostlina plně mrazuvzdorná, nedoporučujeme ji pěstovat ve volné půdě, ale rostlinu raději zasadit do květináče, na zimu umístit do chladnější místnosti a omezit zálivku. Od jara do podzimu může být zálivka větší. Rostlina je zvyklá přežít v náročných podmínkách, proto je schopná přečkat i delší období sucha, zejména pak dospělé rostliny, a v podstatě jakýkoli druh půdy. Pěstujeme ji na slunném místě, nemá ráda stín.

Využití

Během vegetačního období se mohou konzumovat čerstvé lístky například v salátu, více se využívají zralá semena. Usychající rostliny se sklízejí ihned v začátku dozrávání, protože zralá semena z rostliny vypadávají. Podobně jako u jiných obilovin se melou na mouku. Dále je možné semena použít jako základ do salátu, zavářku do polévky či k přípravě sladkých kaší a nákypů.

Semena mají na sobě povlak z hořkých saponinů, který funguje jako přirozená ochrana před ptactvem. Slupku je možné odstranit nebo jen vydatně propláchnout vlažnou vodou.

Quinoa je dobrým zdrojem vlákniny a fosforu a má vysoký obsah hořčíku, železa i esenciálních mastných kyselin. Neobsahuje lepek a je snadno stravitelná.

Zajímavost: Díky svým výjimečným nutričním vlastnostem je quinoa plodinou zkoumanou v programu dlouhodobých vesmírných letů s lidskou posádkou.

Prodávaná semena nejsou určena ke konzumaci, ale k pěstování.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: