FENYKL OBECNÝ (Foeniculum vulgare) - SEMENA FENYKLU - 2 G

16,80 Kč
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Dvouletá bylina pěstovaná pro semena. Nejvhodnější jsou lehčí, humózní, vápenité půdy a slunná stanoviště chráněná před větrem. Používá se pro přípravu čajů k tlumení křečí střev, uvolnění střevních plynů a při onemocnění horních cest dýchacích.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Vysazujeme na záhon během dubna a května. Lze sklízet v následujícím roce v září a říjnu. Fenykl nemá růst v přílišné blízkosti kopru, neboť byliny se vzájemně opylují. Během sucha je třeba dobře zalévat.

Výživové hodnoty

Fenykl obsahuje silice (1,5 - 6 %), hlavní složky anethol, methylchavikol (= estragol), fenchon. Dále furanokumariny, mastný olej, cukry.

Kuchyňské zpracování

Kořeny se kdysi vařily jako zelenina. Sušené stonky mají použití v provensálské kuchyni. Měkké listy a vrcholky se používají k ochucení salátu a jídel. Jsou výborné na balkánské a řecké sýry. Slouží jako přísada do polévek, omáček, rybích jídel. Fenykl má samozřejmě své upotřebení i v cukrářství i pekařství. Taktéž lzejeho aroma najít v nejrůznějších likérech.

Skladování

Nasbíranou nať nebo samotné okolíky necháváme dozrát na plachtách, neboť nažky se při manipulaci snadno vydrolují. Po vymlácení je zapotřebí odstranit zbytky nečistot a nezralé plody. Skladujeme v papírových pytlích.

Zajímavosti

Fenykl můžeme směle označit jako typickou bylinku svého rodiště, tedy Středomoří. Vyskytoval se však i v Malé Asii. Staří Římané jej rozšířili po celé Evropě. Ve středověku byl fenykl symbolem zahánění zlých sil a čarodějnic. Za tímto účelem se dávaly větvičky fenyklu nad domovní dveře, nebo zasouvali do klíčových dírek. 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: