DŘEZOVEC TROJTRNNÝ - BEZTRNNÁ FORMA (GLEDITSIA TRIACANTHOS 'INERMIS' ) - SEMENA DŘEZOVCE - 5 KS

55,20 Kč
Skladem (14 ks)
Možnosti doručení

Jedná se o elegantní formu dřezovce trojtrnného, který navzdory svému názvu nemá trny. Květy jsou krátké, světle zelené jehnědy. Jsou nenápadné pro člověka, zato velmi vábivé pro hmyz a voní po perníku. Jsou vysoce medonosné, jedná se o významnou včelařskou dřevinu srovnatelnou například s jerlínem.  Má dlouhé lusky, které obsahují semena ve sladké jedlé dužině. Mladá semena a mladé lusky jsou po uvaření také jedlé.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Dřezovec inermis je středně vysoký až vysoký strom s vyštipovaným kmenem a korunou nebo zavětvený od země, který během 20 let doroste kolem 6-8 metrů. Jeho koruna je zprvu trychtýřovitá, ale s věkem se otevře do rozkladité s téměř horizontálně kladenými větvemi. I plně olistěná koruna propouští dostatek světla pro lehce stínomilné rostliny, které mohou spokojeně růst pod ním. Vzhledem ke své mrazuodolnosti a bezproblémovosti je doporučován i k výsadbě v ČR.

Další výhodou dřezovce je jeho tolerance vůči půdě a ovzduší. Snáší jakoukoli půdu a městské, znečištěné ovzduší. Dokonce zvládá i suchá léta, přestože nejkrásnější bude, pokud bude v mírně vlhké, hluboké a na živiny bohaté zemi. Plně mrazuvzdorný až do -40°C.

Semena mají velmi tvrdý, pro vodu nepropustný obal a pro úspěšné vyklíčení vyžadují předběžnou úpravu. Bez předúpravy je pravděpodobné, že vyklíčí 10 % nebo méně semen. K tomu, aby se obal semen stal propustným a zárodek mohl přijímat vodu a začít klíčit, je obvykle nutná kombinace různých způsobů předúpravy semen.

První (a nejjednodušší) metodou je vložit semena do teplovzdorné nádoby a zalít je horkou (ne vařící!) vodou o teplotě 70-80 °C a nechat je 12-24 hodin namočené. Semena, která byla úspěšně předmáčena, nabobtnají přibližně na 2-3násobek své původní velikosti. Všechna nabobtnalá semena odstraňte, protože další předúprava by je poškodila. Tato semena lze ihned vysévat. Toto ošetření horkou vodou lze opakovat až třikrát, přičemž voda se pokaždé trochu ohřeje. Semena, která zůstanou malá, je třeba pro další ošetření vysušit.

Zbývající metodou je fyzické narušení obalu semen naříznutím okraje semene nožem nebo pomocí pilníku, případně i jejich třením mezi vrstvami jemného smirkového papíru. Všechny tyto metody lze použít k proražení semenného obalu. Jakmile to provedete, namočte semena na 12-24 hodin do studené vody a úspěšně ošetřená semena nasají vodu a značně nabobtnají. Pokud se tak nestalo, je možné je znovu skarifikovat a následně znovu namočit do vody. Vysejte všechna semena, i ta, která zůstanou malá, protože mohou vyklíčit mnohem později (třeba po letech), semena jsou velmi dlouhověká a mohou zůstat životaschopná na poli po mnoho let.

Vysévejte do květináčů nebo výsevních misek z kvalitního kompostu do hloubky asi 1 cm (necelého půl centimetru). Semena obvykle vyklíčí za méně než 4 týdny při teplotě 15-20 °C. Je důležité, aby teplota nebyla výrazně vyšší, jinak se sníží klíčivost.

Růst v první vegetační sezóně se obvykle pohybuje mezi 20 a 40 cm a ve druhém a dalších letech se zrychluje. Na trvalé stanoviště je vysazujte po 2 až 3 vegetačních obdobích. Tento druh se obvykle velmi snadno přesazuje.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: