CYPŘIŠ VELKOPLODÝ (CUPRESSUS MACROCARPA) - SEMENA CYPŘIŠE - 20 KS

22,40 Kč
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Nádherný cypřišek s širokou korunou, vysoký až přes 25 m, pocházející pouze z oblasti Monterey na pobřeží střední Kalifornie. Je oblíbenou okrasnou dřevinou v mírném podnebí po celém světě a obzvláště dobře se mu daří v pobřežních podmínkách, kde pozoruhodně dobře odolává větru a slané mlze. Při pěstování se nejlépe hodí pro mírné podnebí v zónách mrazuvzdornosti 7 až 10 podle USDA.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Semena cypřiše se poměrně snadno klíčí a pěstují. Dormance uvnitř semen je krátká a snadno se přeruší. Toho je dosaženo krátkou dobou studené stratifikace v chladničce.

Toho dosáhnete tak, že semena nejprve namočíte na 24 hodin do vody. Poté vodu zcela vypusťte a semena vložte do sáčku uzavíratelného na zip do mrazničky. Je důležité, aby během této doby semena nevyschla nebo nebyla přemokřená, jinak bude předúprava neúčinná.

Po 4-6 týdnech v těchto podmínkách jsou semena připravena k výsevu. Obecně platí, že mnoho semen nevyklíčí, pokud nejsou takto ošetřena, pouhým výsevem neošetřených semen do kompostu při pokojové teplotě se dormance neprolomí a klíčení bude zklamáním.

Vybranou nádobu naplňte kvalitním kompostem pro všeobecné pěstování v květináčích. Vhodnými nádobami mohou být květináče, zásobníky na semena nebo zásuvné misky, případně i improvizované nádoby s drenážními otvory. Kompost jemně utužte a semena zasejte na povrch. Pokud vyséváte do zásuvných misek, vysejete 2 nebo 3 semena do každé buňky. Semena pokryjte tenkou vrstvou prosátého kompostu nebo vermikulitu.

Poté je jemně zalijte a udržujte je při pokojové teplotě na místě s dostatkem světla, ale ne na plném slunci. Až do začátku klíčení udržujte kolem semen vysokou vlhkost a poté zajistěte dobré větrání, protože semenáčky jsou velmi náchylné k houbovým chorobám, jako je například zvlhnutí.

Klíčení by mělo začít několik týdnů po výsevu. Sazenice jsou poměrně robustní a bezproblémové a v první vegetační sezóně obvykle dorůstají do výšky 5 až 10 cm v závislosti na datu výsevu a pěstebních postupech.

Vyvíjející se sazenice by měly být v pořádku na plném slunci, udržujte je dobře zavlažované a bez konkurenčních plevelů. Během druhého a následujících let se růst zrychlí a vyvíjející se mladé stromky by se měly podle potřeby přesazovat, nejlépe v období vegetačního klidu. Po dvou až třech letech jsou připraveny k výsadbě na trvalé stanoviště.
 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: