BOROVICE HALEPSKÁ (PINUS HALEPENSIS) - SEMENA BOROVICE 5 KS

33,60 Kč
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Borovice halepská (pinus halepensis) je jehličnatý strom z čeledi borovicovitých a asi nejběžnější borovice, se kterou se lze setkat v oblasti středomoří. Jeho název je odvozen od města aleppo v sýrii.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Borovice halepská je poměrně vzrůstný, až 20 metrů vysoký strom se silným, často větrem pokrouceným kmenem a širokou nepravidelnou korunouKůra je u mladých stromů a na letorostech hladká a stříbřitě šedá, s přibývajícím věkem rozpukává a zbarví se do šedohnědého či rudohnědého odstínu. Jehlice rostou na kratičkých brachyblastech ve svazečcích po dvou; jsou jasně světle zelené či šedozelené, velmi jemné, měkké a zhruba 6 až 10 centimetrů dlouhé, často rozložené až na koncích větévek. Pupeny jsou bez pryskyřice. Šišky bývají 5 až 12 centimetrů dlouhé, úzce válcovité, červenohnědé či žlutohnědé, o průměru asi 4 centimetry. Vyrůstají na výrazných, dolů sehnutých, 1–2 cm dlouhých stopkách, což je rys, podle něhož lze tuto borovici snadno rozeznat. Dozrávají druhým rokem, třetího roku se rozevírají a uvolňují mnoho okřídlených semen, která roznáší vítr; na stromě však zůstávají viset ještě několik dalších let a postupně šednou.

Velmi dobře snáší sucho a ve vhodném podnebí roste ve všech půdách, nejlépe vápenitých. Na půdní podmínky je velmi nenáročná, dokáže růst i na vyprahlých skalách a krasových terénech včetně téměř aridních oblastí s ročním uhrnem srážek kolem 300 mm.

Roste přirozeně ve Středomoří, zejména v jihovýchodním Španělsku, severním Maroku a Alžírsku, v jižní Francii, v Dalmácii, v Řecku a v Izraeli. lesnicky introdukována byla jako užitková dřevina do mnoha klimaticky odpovídajících zemí světa; v Austrálii se stala nepříjemným invazním druhem.

Pro pěstování v českých podmínkách není mrazuvzdorná.

Semena této se poměrně snadno pěstují a klíčí. Dormance uvnitř semen je krátká a snadno se přeruší. Ve skutečnosti lze semena vysévat bez předúpravy a dosáhnout dobrých výsledků.

Vybranou nádobu naplňte kvalitní zeminou. Vhodnými nádobami mohou být květináče, výsevní misky nebo zásuvné misky, případně i improvizované nádoby s drenážními otvory. půdu jemně utužte a semena zasejte na povrch. Pokud vyséváte do zásuvných misek, vysejete 1 nebo 2 semena do každé buňky.

Semena zasypte několika milimetry vermikulitu, případně jemnou vrstvou prosátého kompostu. Poté je mírně zalijte a udržujte při pokojové teplotě.

Klíčení začne týden až 10 dní po výsevu. Sazenice jsou poměrně robustní a bezproblémové a v prvním vegetačním období obvykle dorůstají výšky 5 až 10 cm v závislosti na datu výsevu. Hustě vyseté sazenice jsou ohroženy houbovými chorobami, jako je "zvlhnutí", které může způsobit rychlou ztrátu mnoha sazenic.

O něco vyššího výnosu sazenic lze dosáhnout krátkou studenou stratifikací v chladničce. To lze provést tak, že semena nejprve namočíte na 24 hodin do vody. Poté vodu zcela vypusťte a semena vložte do sáčku na zip v mrazničce. Semena uložte do chladničky.

Po 3 až 4 týdnech bude klíčení některých semen zřejmé a všechna semena by měla být vyseta výše popsaným způsobem.

Vyvíjejícím se semenáčkům by mělo vyhovovat plné slunce, udržujte je dobře zavlažované a bez konkurenčních plevelů. Růst v prvním roce je skromný - obvykle mezi 5 a 10 cm a ve druhém roce se zrychlí. Dvouleté sazenice obvykle dosahují výšky 15 až 40 cm.

Vyvíjející se mladé stromky by se měly podle potřeby přesazovat, nejlépe v období vegetačního klidu. Snad po třech letech jsou připraveny k výsadbě na trvalé stanoviště.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: