AMBROŇ ZÁPADNÍ (LIQUIDAMBAR STYRACIFLUA) - SEMENA AMBRONĚ - 10 KS

28 Kč
Skladem (>20 ks)
Možnosti doručení

Nádherný, velký opadavý strom vysoký až 45 m s laločnatými, hvězdicovitými listy podobnými javoru, které se na podzim krásně červeně zbarvují. Liquidambar styraciflua pochází z jihovýchodní části Spojených států a vyskytuje se také v horách jihovýchodního Mexika a Střední Ameriky. Je to oblíbená a snadno pěstovatelná okrasná a lesní dřevina.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Liquidambar styraciflua (Liquidambar styraciflua) je opadavý strom, který se pěstuje pro svůj symetrický vzrůst a nápadné, šarlatově červené podzimní listy. Nejlépe roste v zónách odolnosti 5 až 9 amerického ministerstva zemědělství, kde se mu daří na plném slunci a ve vlhké, rychle propustné půdě. Liquidambary rostou nejlépe ze semen, která rychle klíčí, pokud jsou vystavena trvale vysokým teplotám. Semena klíčí bez speciální předúpravy nebo skarifikace, nicméně studená stratifikace pomůže zvýšit jejich výkonnost tím, že splní požadavek dormance.

Naplňte startovací květináčky sterilním kompostem pro startování semen. Vrchní část každého startovacího květináče nechte prázdnou. Do každého květináče zasejte jedno semínko liquidambaru. Přitlačte je na povrch kompostu. Přikryjte semínko 0,6 cm silnou vrstvou hrubého písku. Písek silně zamlžte, aby se usadil.
Každý startovací květináč zabalte do průhledného plastového sáčku. Květináče uložte na jeden měsíc do chladničky, aby se semena stratifikovala v chladu. Semena mlžte vždy, když je kompost a písek těsně pod povrchem sotva vlhký. Po skončení období studené stratifikace přemístěte startovací květináče do lehce zastíněného, izolovaného chladicího rámu nebo do interiéru blízko velkého okna. Zahřejte květináče na 21°C pomocí skleníkové topné rohože. Na noc rohož vypněte.
Pokračujte v zalévání semen liquidambaru vždy, když je kompost sotva vlhký těsně pod povrchem. K zavlažování semen používejte rozprašovač, protože silnější proud vody je z půdy vyplaví. Za dva až čtyři týdny sledujte první semenáčky liquidambaru. Po vyklíčení semen odstraňte topnou rohož ze skleníku. Čtyři týdny po vyklíčení přesaďte sazenice do jednotlivých školkařských nádob naplněných zeminou. Sazenice liquidambaru pěstujte na světlém, chráněném místě venku s ranním a odpoledním sluncem. V letních měsících poskytněte 2,5-5 cm vody týdně. Koncem léta je během jednoho týdne aklimatizujte na přímé sluneční světlo.
Na podzim po prvních deštích přesaďte liquidambary do země. Vyberte slunné místo pro výsadbu s poměrně vlhkou, rychle se odvodňující půdou. Během prvního roku v zemi je za suchého počasí doplňujte vodou.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: